piątek, 3 maja 2019

Style kompozycji roślinnych

Wstęp
Rodzaje kompozycji są określane również jako sposoby kształtowania, czyli wyrażania pewnego obiektu florystycznego przy użyciu roślin i akcesoriów florystycznych. Florysta może tworzyć nowy kształt i formę, jeżeli nie stosuje takich zasad, które wymagają od niego sposobu przedstawiania wynikającego z formy i charakteru roślin. Ten post będzie poświęcony tylko kompozycji dekoracyjnej.
Kompozycja dekoracyjna
Określenie "dekoracyjna" oznacza upiększanie, celowe ozdabianie, obfite aranżowanie; szczególną uwagę zwraca się na walory dekoracyjne roślin i materiałów im towarzyszących, można takie kwiaty potraktować jako materiał konstrukcyjny i tworzyć z nich różne figury geometryczne, np  trójkąt czy owal, nie biorąc pod uwagę ani ich charakteru wzrostu, ani też miejsca występowania w przyrodzie. Kompozycje w tym stylu - przeważnie wielostronne - przyjmują najczęściej kształt trójkąta, kropli, koła, kuli, owalu i wykonywane są w istotnych dla układu naczyniach: wazonach, dzbanach, wazach, wysokich misach, donicach (najczęściej wypełnianych pianką florystyczną). W stylu dekoracyjnym łączy się na zasadzie kontrastu formy wysokie i smukłe, stanowiące przeważnie motyw główny, z okrągłymi o symetrii promienistej, z których najkrótsze , umieszczone w głębi kompozycji, stanowią najczęściej punkt centralny. Oprócz kontrastu form stosuje się  także kontrast barw lub też tonację  monochromatyczną, rezygnując z napięć wynikających ze zróżnicowania kolorów. Kompozycje dekoracyjne są na ogół złożone z dużej ilości materiału roślinnego, przy czym bardzo korzystne dla układu jest pozostawianie wokół każdego elementu pewnej przestrzeni, a także celowe stosowanie tła. Elementy drobne, trawy, kłosy, owocostany i niewielkie kwiaty grupuje się, i tak zebrane umieszcza się w kompozycji. Styl dekoracyjny jest niezastąpiony we wnętrzach klasycznych, pałacach, kościołach, podczas oficjalnych przyjęć. Jest  także mile widziany przez osobny o bardzo tradycyjnym podejściu do wyrobów florystycznych, które przypisują kwiatom przede wszystkim znaczenie dekoracyjne i obyczajowe (we wnętrzach oraz z okazji uroczystości), a dopiero później traktują je jako materiał wyjściowy do poczynań florysty - kreatora i designera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Style kompozycji roślinnych

Wstęp Rodzaje kompozycji są określane również jako sposoby kształtowania, czyli wyrażania pewnego obiektu florystycznego przy użyciu rośl...